Binnen 15 maanden je diploma
Meerdere keren starten per jaar
Erkende opleidingen

Persbericht: Farmaceutisch Consulent maakt uitbreiding zorgtaken in apotheek mogelijk

Verkorte HBO Bachelor Farmaceutisch Consulent (3 jaar)

HBO Bachelor Farmaceutisch Consulent

Persbericht: Farmaceutisch Consulent maakt uitbreiding zorgtaken in apotheek mogelijk

Tamara Köhler deed jarenlang onderzoek naar de toegevoegde waarde en de rolontwikkeling van de farmaceutisch consulent in de apotheek. Op 25 augustus promoveerde zij aan de Rijksuniversiteit Groningen op de resultaten van deze onderzoeken. De conclusies uit haar onderzoek pleiten voor de wezenlijke rol van de farmaceutisch consulent in de uitgebreide zorgtaak van de Nederlandse apotheek.

De farmaceutische zorgpraktijk is over de jaren veranderd van zorg gefocust op een product naar zorg waarbij de patiënt steeds centraler wordt gesteld. De taken in de apotheek zijn daarbij uitgebreid naar het verlenen van steeds complexere farmaceutische patiëntenzorg. Om dit effectief te kunnen blijven uitvoeren past ook een verschuiving van de rollen, taken en verantwoordelijkheden van leden van het apotheekteam.

Dr. Köhler maakt in haar proefschrift duidelijk dat apothekers er in slagen om hun farmaceutische zorgtaken en -verantwoordelijkheden uit te breiden door farmaceutisch consulenten op verschillende wijzen in te zetten en taken en projecten aan hen over te dragen. De apotheken zijn een groter deel in de zorgketen gaan vervullen en een middenkader is hierbij gewenst. De farmaceutisch consulent, primair opgeleid om de farmaceutische patiëntenzorg te verbeteren, is hiervoor uitermate geschikt. Ook laat de literatuur zien dat, door de jaren heen, de rollen en de taken die dit hoger opgeleide middenkader op zich genomen heeft, uitgebreid en verdiept zijn. Gedacht kan worden aan taken als het zelfstandig controleren van voorschriften of het uitvoeren van therapietrouw-programma’s. Dr. Köhler pleit dan ook voor een meer formele vastlegging van kwaliteit en inhoud van de rol van de farmaceutisch consulent.

Inmiddels zijn er sinds de start in 2003 volgens haar schatting in Nederland zo’n 700 apothekersassistenten afgestudeerd als farmaceutisch consulent. De driejarige bacheloropleiding tot farmaceutisch consulent, de enige in Nederland, is recent wederom geaccrediteerd door de NVAO en start driemaal per jaar bij Capabel Hogeschool.

Gepubliceerd door: Yvonne Mallie, Redactie Capabel Onderwijs
In de categorieën: HBO Bachelor, Deeltijd, Opleiding en HBO
De Open Dagen van Capabel Hogeschool
Ben je je aan het oriënteren op een nieuwe studie of denk je eraan om een carrièreswitch te maken? Dan zijn de Open Dagen van Capabel Hogeschool het perfecte moment om te ontdekken welke opleiding bij jou past. In januari organiseren we twee inspirerende open dagen op onze locaties in Utrecht en Rotterdam.
Meer lezen
FL+ op zaterdag
Volg je Flexibele Leerweg+ lessen nu ook op zaterdag
Wil jij graag een mbo-diploma halen, maar zit je doordeweeks bomvol? Bijvoorbeeld met je werk of zorgtaken? Dan hebben we goed nieuws: vanaf nu kun je bij Capabel ook op zaterdagmiddag lessen volgen met de Flexibele Leerweg + (FL+).
Meer lezen
Accountmanager zit in stoel en lacht
Capabel Hogeschool scoort hoog in Nationale Studenten Enquête!
De resultaten van de Nationale Studenten Enquête 2025 zijn binnen. Vooral de opleidingen HBO Rechten en HBO Toegepaste Psychologie bij Capabel Hogeschool vallen op met mooie, positieve beoordelingen. Wat maakt dat studenten zich hier zo thuis voelen? Lees verder om daar achter te komen!
Meer lezen

Al onze MBO- en HBO bachelor-opleidingen zijn erkend door het ministerie van Onderwijs Cultuur en Wetenschap (OCW). Capabel Onderwijs en Capabel Hogeschool hebben het NRTO-keurmerk.

Logo ministerie OCW partner Capabel Onderwijs

Logo Nvao Beeldmerk Geaccrediteerde Opleiding